Loading ...

Expo 2010 – Šanghai

Český pavilon byl “ozdoben” mozaikou vytvořenou z českých hokejových puků. Zobrazovala půdorys Staroměstského náměstí, čímž se hlásila k tématu výstavy a zároveň poukázala i na českou tradici ve výrobě puků, spojenou s našimi úspěchy v tomto sportu.

Samotná expozice byla oceněna stříbrnou medailí za kreativitu, což se nám povedlo naposledy v roce 1967 v Montrealu. Tahákem expozice byla Zlatá slza, dílo českoargentinského umělce Federica Díaze. Původně měla být celá ze zlata, jenže ČNB nakonec odmítla pro tento účel zapůjčit tunu zlata, a tak byla kapka nakonec vyrobena z hliníku a pouze pokryta vrstvou zlata.

Kapka byla umístěna ve skleněné krychli, do které směl vejít jen každý pětistý návštěvník. Při pohledu na kapku byly snímány jeho reakce a emoce, na základě kterých automatická pipetovací stanice namíchala z různých esencí osobní vůni.

"Po skončení seance si člověk odnáší ampulku přibližně jednoho mililitru vůně, která vyjadřuje jeho momentální stav, jak se ten člověk cítí. A když si přičichne za týden, měsíc, rok, měl by si vzpomenout na ten moment," popsal Díaz své dílo. (zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/87663-zlata-slza-uz-muze-ukapnout-na-expo-2010/)

Hlavní partneři