Loading ...
Český pavilon
EXPO 2015

Vítejte na stránkách věnovaných českému pavilonu EXPO2015

Český pavilon EXPO2015 představuje špičkovou českou modulární architekturu. Má za cíl poskytnout adekvátní prostor pro expozice s funkčním zázemím pomocí jednoduché technologie modulů. moreinfo

Smart moreinfo

Pavilon představuje špičku české modulární architektury za kterou byl oceněn na EXPO 2015 bronzovou medailí za architekturu. Český pavilon demonstroval udržitelnost modulární výstavby přemístěním z Milána do Vizovic a změnou funkce využití modulárí budovy.

2018 - Vizovice, Česko

Úspěch pavilonu získáním bronzové medaile za architekturu byl hlavním důvodem přemístění pavilonu do Vizovic, kde se stal Centrem modulární architektury. Pavilon je zpřístupněn veřejnosti.

Centrum modulární architektury

Vedle unikátní modulární architektury mohou návštěvníci obdivovat stálou expozici uměleckých děl od Barbory Šlapetové a Lukáše Rittsteina nebo aktuální výstavní expozice v přízemní galerii nebo komorní výstavy v 2. patře pavilonu.

Otevírací doba Centra modulární architektury zde

Aktuální stav pavilonu

Pavilon v kostce

Přehled nejzákladnějších údajů o budově pavilonu a jeho aktuálním provozu na výstavišti v Miláně. Statistické údaje budou / jsou průběžně aktualizovány.

520 kapacita návštěvníků za hodinu
700 m2 celková plocha expozic
13586počet návštěvníků za den:
2500000celkový počet návštěvníků:
  • 1360 m2plocha pozemku
  • 540 m2zastavěná plocha
  • 420 tunváha pavilonu
  • 60 tunpodesta ocelové konstrukce
  • 37 m3objem bazénu
  • 135 dnídoba montáže pavilonu

Nahlédněte do pavilonu v jeho podobě na EXPO2015 v Miláně

Prohlédněte si koncepci českého pavilonu, jeho nejzajímavější části či fotogalerie z prostor pavilonu a expozic na následující straně

Za konceptem

Koncept pavilonu přinesl přední výrobce modulární výstavby společnost KOMA Modular ve spolupráci s architektonickým atelierem CHYBIK KRISTOF AA. Interier a změnu funkce pavilonu vytvořila designové studio OLGOJ CHORCHOJ. moreinfo

modul

Původní česká firma KOMA MODULAR s.r.o. s více než 20-ti letou tradicí je specialistou na modulární výstavbu a má za sebou realizace po celém světě. Získala četná ocenění pro svůj inovativní přístup a technologie. V posledních letech se orientuje na vývoj nízkoenergetických modulů i architektonicky atraktivních návrhů. V tomto oboru úzce spolupracuje s CHYBIK KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS, progresivním mladým architektonickým ateliérem s řadou zajímavých realizací a ocenění.

Designové studioStudio bylo založeno v roce 1990 v průběhu worshopu Vitra Design Musea vedeného Denisem Santachiarou. Michal Froněk a Jan Němeček v této době studovali na VŠUP v Praze. Michal Froněk s Janem Němečkem působí od roku 1999 jako vedoucí ateliéru výrobků na VŠUP v Praze. Studio se zabývá návrhy nábytku, designových skleněných doplňků a architektonickými návrhy.

Výhody modulární výstavby

Modulární architektura je založena na třech základních principech, které vycházejí z potřeb lidí - prefabrikace, mobilita a variabilita.

RYCHLE

Hlavní devizou modulárních staveb je rychlost jejich výstavby. Díky převážně suchému procesu stavění totiž odpadají dlouhé technologické přestávky. Je tak možné vidět dům růst přímo před očima. Například mateřskou školku můžete postavit během letních prázdnin.

CHYTŘE

Snadná demontovatelnost modulárních staveb umožňuje neustálý vývoj. Modulární stavba není nikdy jednoznačná a definitivní. Můžete přidávat, ubírat, měnít fasádu - prostě dům přizpůsobit aktuálním potřebám.

ELEGANTNĚ

Modulární stavby mají schopnost vytvářet rozličné kombinace uspořádání. Působivé momenty jako jsou konzoly vznikají jednoduchým posunutím modulu. Samozřejmostí je prakticky libovolné pojednání fasády a tím architektonická rozmanitost.

Zpravodaj pavilonu

City Module

Dalším zajímavým plodem spolupráce mezi výrobcem KOMA a architekty Chybík & Krištof je bezesporu unikátně tvarovaný City Modul. Jeho lichoběžníový tvar umožňuje vytvářet nečekaně tvarované městaské stavby a skukptury.

City Moduly jsou využívány zejména v rámci kulturních akcí a institucí. Posloužily například jako zázemí pro prezentaci Fakulty designu a umění J. Sutnara v rámci pražského Design Bloku 2014.

Smart info

Důležitou součástí návrhu je život pavilonu po skončení světové výstavy. Vynaložené investice se tak nestanou po půlroce užívání odpadem. V tomto smyslu je výjimečné použití modulů, které je možné rozebrat, přesunout na jiné místo a dát jim nový účel a přínos.

Introductory Information

Projekt se snaží respektovat celkový koncept výstavy komorním pojetím a kompaktní formou pavilonu. Ten se stává domem i zážitkem a měla by ho symbolizovat hesla jako uživatelská vstřícnost, prostorová jednoduchost, modularita, recyklace, opětovná využitelnost nebo klima. Tyto parametry jsou nepostradatelné v době, kdy se celý svět zabývá trvalou udržitelností.

Hlavní partneři