Loading ...

Model českého pavilonu z EXPO 2015 v Miláně si můžete prohlédnut ve sbírkách Národního technického muzea

Datum vydání:: 2017-09-17 12:49:00

Národní technické muzeum převzalo do svých sbírek model českého pavilonu z EXPO 2015, které se konalo v italském Miláně. Modely pavilonů ze světových výstav obohacují tradičně sbírky muzea a nejvýznamnější z nich jsou vystaveny v expozici Architektura, stavitelství a design.

Ředitel Muzea architektury a stavitelství NTM Martin Ebel uvedl: „Model pavilonu z výstavy EXPO z Milána bude zařazen do sbírky architektury Národního technického muzea. Dostane se tak po bok modelů realizovaných i nerealizovaných staveb pro světové výstavy v minulosti. Jako příklad z této sbírky lze uvést doslova funkcionalistickou  perlu – model pro výstavní pavilon pro výstavu v Paříži v roce 1937, který ve své době vzbudil neobyčejnou pozornost jako lehká a nesmírně elegantní stavba ze skla zrcadlící se v řece Seině. Model je dnes ozdobou stále expozice Architektury, stavitelství a designu v hlavní budově Národního technického muzea. Do stejné sbírky náleží i řada dalších návrhů výstavních pavilonů pro světové výstavy od architektů Josefa Gočára, Bohuslava Fuchse, Ladislava Machoně a řady dalších slavných architektů.“

Historie pořádání pravidelných světových výstav se píše již od roku 1851. Ocenění českého pavilonu ze světové výstavy  EXPO 2015 bronzovou medailí za architekturu a použitou technologii výstavby dokazuje světu, že Česká republika je významnou zemí v oblasti stavitelství a využívání nových technologií. Jedná se o první ohodnocený pavilon v období samostatné České republiky. U návrhu pavilonu využili architekti nejmodernější 3D vizualizace a referenční příklady. Model v měřítku 1:50 o rozměrech 1400 x 500 mm, podsvícený, s krytem a podstavcem, vytvořila firma ADC Studio. 

„Modulární KOMA budovy nikdy nejsou definitivní, neboť je lze měnit v čase, lze je přeskládat, upravit, nebo převést na jiné místo a dát jim novou funkci. Modulární architektura je prostě nekonečnou hrou,“ říká Stanislav Martinec, jednatel firmy Koma Modular, o koncepci modulární architektury a o možnosti dalšího využití budovy pavilonu.

Hlavní partneři